چرا باید به موقع روغن موتور را تعویض کرد؟
1397/07/18
325

روغن موتور از زمان شروع به کار موتور خودرو در معرض اکسید شدن ، تجزیه حرارتی ، آب و سوخت خام قرار می­‌گیرد. لذا روغن پایه آن شروع به آلوده شدن و از دست دادن کیفیت خود می‌کند. از طرفی مواد افزودنی آن نیز به تدریج مصرف می­‌شوند.

  • کاهش مصرف سوخت با تعویض به موقع روغن

کارشناسان فنی خودرو بر این باورند که اگر از موتور در برابر دما و فشار بالایی که در زمان احتراق حاصل می شود محافظت نکنید، قطعات فلزی بسیاری که با هم تماس دارند، ساییده می شوند و خیلی زود از کار می افتند.

زمانی که موتور خودرو روشن است، دما در محفظه احتراق به حدود 2500 درجه سانتی گراد می رسد، فشار بالا و ضربه حاصل از احتراق را هم اگر به آن اضافه کنید، خواهید دید که بی شک موتور خودرو نیازمند حفاظت در برابر این گرما و اصطکاک است.

تعویض روغن ، بهترین راه برای کارکرد مناسب موتور خودرو با بازده بالا است که خوشبختانه این نوع محافظت، کم هزینه و آسان است. به سادگی می توان با تعویض روغن در زمان مناسب امکان روان کار کردن قطعات را فراهم کرد. تعویض روغن ، ضروری ترین کاری است که می توانید برای ادامه کار بدون مخاطره موتور خودرو انجام دهید.

البته باید توجه کرد که هر نوع موتور بسته به نوع سوخت و سال ساخت، به روغن موتور معینی نیاز دارد. به گفته کارشناسان نباید فراموش کرد که روغن ، موتور خودرو را نیز خنک می کند و هوایی که هنگام حرکت خودرو از زیر آن عبور می کند، کارتر را خنک می کند و روغنی که هنگام عبور از نقاط مختلف موتور، بخشی از گرمای آن را جذب کرده است در کارتر گرمای خود را به هوا می دهد و خنک می شود. البته این میزان خنک کنندگی برای خنک کردن موتور خودرو بدون استفاده از سیستم خنک کن آبی کافی نیست، اما در خنک شدن موتور تاثیر بسزایی دارد.

همچنین بررسی ها نشان داده که روغن، خوردگی را کاهش می دهد. روغن با پوشش دادن ذرات آب و اسید موجود در موتور، خوردگی را نیز کاهش می دهد. این ذرات بعلاوه ذرات جامدی که در روغن معلق هستند ، روغن را سیاه و آن را رقیق می­کنند. روغن موتور را باید به صورت منظم عوض کنید تا پیش از خراب شدن کامل آن بتوانید از شر این مواد زیان آور خلاص شوید. بنابراین اگر روغن موتور را به موقع و بر اساس برنامه­ای منظم عوض کنید، می توانید مصرف بنزین را کاهش دهید که نتیجه آن علاوه بر کاهش مصرف انرژی، محافظت از محیط زیست و کاهش آلودگی هوا نیز خواهد بود.

 

با توناپ سرمایه ات را ذخیره کن ...

 

 

طراحی سایت توسط نهان تک